زیبایی و سلامت

ویتامین C چیست و چه کاربردی دارد؟

ویتامین C چیست و چه کاربردی دارد؟

ویتامین C چیست و چه کاربردی دارد؟

ویتامین C که به اسید اسکوربیک نیز معروف است. یک ماده مغذی محلول در آب است که در برخی غذاها یافت می شود. در بدن ، به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند . به محافظت از سلول ها در برابر آسیب ناشی از رادیکال های آزاد کمک می کند. رادیکال های آزاد ترکیباتی هستند که بدن ما مواد غذایی را که مصرف می کنیم به انرژی تبدیل می کند. همچنین افراد در معرض رادیکال های آزاد محیطی ناشی از دود سیگار ، آلودگی هوا و اشعه ماوراء بنفش خورشید قرار می گیرند.

بدن همچنین به ویتامین سی برای ساخت کلاژن نیاز دارد. پروتئینی که برای بهبود زخم ها مورد نیاز است. علاوه بر این ، ویتامین C جذب آهن را از غذاهای گیاهی بهبود می بخشد. به سیستم ایمنی کمک می کند تا بدن را در برابر بیماری ها محافظت کند.

چقدر ویتامین C نیاز داریم؟

مقدار ویتامین C مورد نیاز روزانه بستگی به سن شما دارد. میانگین مقادیر توصیه شده روزانه برای سنین مختلف بر حسب میلی گرم (میلی گرم) ذکر شده است.

مرحله زندگی   /   مقدار توصیه شده


 • تولد تا 6 ماهگی                             40 میلی گرم


 • نوزادان 7 تا 12 ماه                         50 میلی گرم


 • کودکان 1 تا 3 سال                         15 میلی گرم


 • کودکان 4 تا 8 سال                         25 میلی گرم


 • کودکان 9 تا 13 سال                       45 میلی گرم


 • نوجوانان 14-18 ساله (پسران)          75 میلی گرم


 • نوجوانان 14-18 ساله (دختران)         65 میلی گرم


 • بزرگسالان (مردان)                          90 میلی گرم


 • بزرگسالان (زنان)                            75 میلی گرم


 • نوجوانان باردار                              80 میلی گرم


 • زنان باردار                                    85 میلی گرم


 • نوجوانان شیرده با                         115 میلی گرم


 • زنان شیرده                                  120 میلی گرم

در صورت سیگار کشیدن ، 35 میلی گرم به مقادیر فوق اضافه کنید. تا کل مقدار توصیه شده روزانه خود را محاسبه کنید.

چقدر ویتامین C نیاز داریم؟ اسید اسکوربیک

چه غذاهایی ویتامین سی را تأمین می کنند؟

میوه ها و سبزیجات بهترین منابع ویتامین سی هستند. شما می توانید با خوردن انواع غذاها از جمله موارد زیر مقادیر توصیه شده ویتامین C را دریافت کنید:

 • مرکبات (مانند پرتقال و گریپ فروت) و آب آنها . همچنین فلفل قرمز و سبز و کیوی دارای مقدار زیادی ویتامین C هستند.
 • میوه ها و سبزیجات دیگر – مانند کلم بروکلی ، توت فرنگی ، طالبی ، سیب زمینی پخته و گوجه فرنگی.
 • برخی از غذاها و نوشیدنی هایی که با ویتامین C غنی شده اند. برای اینکه بدانید آیا ویتامین C به یک محصول غذایی اضافه شده است ، برچسب های محصول را بررسی کنید.

محتوای ویتامین سی غذا ممکن است با نگهداری طولانی مدت و پخت کاهش یابد. بخارپز یا مایکروویو ممکن است تلفات پخت را کاهش دهد. بسیاری از بهترین منابع غذایی ویتامین C مانند میوه ها و سبزیجات را به صورت خام مصرف کنید.

چه نوع مکمل های غذایی ویتامین C موجود است؟

اکثر مولتی ویتامین ها دارای ویتامین C هستند. ویتامین C نیز به تنهایی به عنوان مکمل غذایی یا در ترکیب با سایر مواد مغذی موجود است. ویتامین سی موجود در مکمل های غذایی معمولاً به شکل اسید اسکوربیک است. اما برخی مکمل ها دارای اشکال دیگری هستند. مانند آسکوربات سدیم ، آسکوربات کلسیم ، سایر آسکوربات های معدنی و اسید اسکوربیک با بیوفلاونوئیدها. تحقیقات نشان نداده است که چه نوع ویتامین سی بهتر از انواع دیگر است.

چه نوع مکمل های غذایی ویتامین C اسید اسکوربیک موجود است؟


بیشتر بخوانید : فواید ویتامین C برای پوست


آیا به اندازه کافی ویتامین C دریافت می کنم؟

اکثر مردم ایالات متحده ویتامین C کافی از غذاها و نوشیدنی ها دریافت می کنند. با این حال ، گروه های خاصی از مردم در دریافت ویتامین سی  کافی مشکل دارند:

 • افرادی که سیگار می کشند و کسانی که در معرض دود سیگار هستند. تا حدی به این دلیل است که دود مقدار ویتامین C مورد نیاز بدن را برای ترمیم آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد افزایش می دهد. افرادی که سیگار می کشند روزانه 35 میلی گرم بیشتر از افراد غیرسیگاری به ویتامین C نیاز دارند.
 • نوزادانی که از شیر گاو تبخیر شده یا آب پز تغذیه می کنند. زیرا شیر گاو ویتامین C بسیار کمی دارد و گرما می تواند ویتامین C را از بین ببرد.  شیر گاو برای نوزادان زیر 1 سال توصیه نمی شود. شیر مادر و شیر خشک نوزاد دارای مقادیر کافی ویتامین C هستند.
 • افرادی که تنوع غذایی بسیار محدودی دارند.
 • افرادی که دارای بیماریهای خاصی مانند سوء جذب شدید ، برخی از انواع سرطان و بیماریهای کلیوی هستند که نیاز به همودیالیز دارند.

اگر ویتامین C کافی دریافت نکنم چه اتفاقی می افتد؟

کمبود ویتامین C در ایالات متحده و کانادا نادر است. افرادی که ویتامین سی کمی (یا کمتر از 10 میلی گرم در روز) برای هفته های طولانی دریافت می کنند. می توانند دچار اسکوربوت شوند. اسکوربوت باعث خستگی ، التهاب لثه ، لکه های کوچک قرمز یا بنفش روی پوست ، درد مفاصل ، بهبود ضعیف زخم و موهای چنگک می شود. علائم اضافی اسکوربوت شامل افسردگی و تورم ، خونریزی لثه و شل شدن یا از دست دادن دندان ها می شود. افراد مبتلا به اسکوربوت نیز می توانند دچار کم خونی شوند. اگر اسکوربوت درمان نشود کشنده است.

برخی از تأثیرات ویتامین C بر سلامتی چیست؟

دانشمندان در حال مطالعه ویتامین سی هستند تا بفهمند چگونه این ویتامین بر سلامتی تأثیر می گذارد. در اینجا چندین نمونه از آنچه این تحقیق نشان داده است آورده شده است.

برخی از تأثیرات ویتامین C اسید اسکوربیک بر سلامتی چیست؟


بیشتر بدانید : “ویتامین C ” دارای خواص سلامتی و مراقبتی پوست


پیشگیری و درمان سرطان :

افرادی که مقدار زیادی ویتامین سی  از میوه ها و سبزیجات دریافت می کنند. ممکن است در معرض خطر کمتری برای ابتلا به انواع مختلف سرطان. مانند سرطان ریه ، سینه و روده بزرگ باشند. با این حال ، به نظر می رسد که مصرف مکمل های ویتامین C ، افراد را از ابتلا به سرطان محافظت نمی کند.

هنوز مشخص نیست که آیا مصرف دوزهای بالای اسید اسکوربیک به عنوان درمان سرطان مفید است یا خیر. به نظر می رسد تأثیر ویتامین به نحوه تجویز آن به بیمار بستگی دارد. دوزهای خوراکی ویتامینسی  نمی تواند سطح ویتامین را در خون به اندازه دوزهای وریدی تزریق شده افزایش دهد. چند مطالعه روی حیوانات و لوله های آزمایش نشان می دهد که سطح بسیار بالای ویتامین C در خون ممکن است تومورها را کوچک کند. اما تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود که آیا دوز بالای ویتامین C داخل وریدی به درمان سرطان در افراد کمک می کند یا خیر.

مکمل های غذایی ویتامین سی و سایر آنتی اکسیدان ها ممکن است. با شیمی درمانی و پرتودرمانی برای سرطان تداخل داشته باشند. افرادی که تحت درمان سرطان قرار دارند قبل از مصرف ویتامین C یا سایر مکمل های آنتی اکسیدانی. به ویژه در دوزهای بالا ، با متخصص سرطان خود مشورت کنند.

بیماری قلب و عروقی

به نظر می رسد افرادی که میوه و سبزیجات زیادی مصرف می کنند. کمتر در معرض بیماری های قلبی عروقی قرار دارند. محققان معتقدند که محتوای آنتی اکسیدانی این غذاها ممکن است تا حدی مسئول این ارتباط باشد. زیرا آسیب اکسیداتیو عامل اصلی بیماری های قلبی عروقی است. با این حال ، دانشمندان مطمئن نیستند که آیا ویتامین خود ، از طریق غذا یا مکمل ها ، به محافظت از افراد در برابر بیماری های قلبی عروقی کمک می کند. همچنین مشخص نیست که آیا ویتامین به جلوگیری از بدتر شدن بیماری های قلبی عروقی در افرادی که قبلاً آن را دارند کمک می کند یا خیر.

دژنراسیون ماکولا (AMD) و آب مروارید مرتبط با سن

AMD و آب مروارید دو عامل اصلی از دست دادن بینایی در افراد مسن هستند. محققان معتقد نیستند که ویتامین C و سایر آنتی اکسیدان ها بر خطر ابتلا به AMD تأثیر می گذارند. با این حال ، تحقیقات نشان می دهد که ویتامین سی همراه با سایر مواد مغذی ممکن است به کاهش پیشرفت AMD کمک کند.

در یک مطالعه بزرگ در میان افراد مسن مبتلا به AMD که در معرض خطر ابتلا به AMD پیشرفته بودند ، کسانی که مکمل غذایی روزانه با 500 میلی گرم ویتامین ، 80 میلی گرم روی ، 400 IU ویتامین E ، 15 میلی گرم بتاکاروتن و 2 میلی گرم مصرف کردند. مس برای حدود 6 سال شانس کمتری برای توسعه AMD پیشرفته داشت. آنها همچنین بینایی کمتری نسبت به افرادی که مکمل غذایی مصرف نمی کردند ، داشتند. افرادی که به این بیماری مبتلا هستند یا در حال توسعه هستند ممکن است بخواهند در مورد مصرف مکمل های غذایی با پزشک خود مشورت کنند.

رابطه بین ویتامین سی و تشکیل آب مروارید مشخص نیست. برخی مطالعات نشان می دهند افرادی که اسید اسکوربیک بیشتری از غذاها دریافت می کنند ، کمتر در معرض ابتلا به آب مروارید هستند. اما تحقیقات بیشتری برای روشن شدن این ارتباط و تعیین اینکه آیا مکمل های ویتامین بر خطر ابتلا به آب مروارید تأثیر می گذارد یا خیر ، مورد نیاز است.

سرماخوردگی


بیشتر بدانید : چروک دور چشم: علل ، پیشگیری و نحوه درمان


سرماخوردگی

اگرچه ویتامین سی یا اسید اسکوربیک از دیرباز یک داروی محبوب برای سرماخوردگی بوده است. تحقیقات نشان می دهد که برای اکثر مردم ، مکمل های ویتامین C خطر ابتلا به سرماخوردگی را کاهش نمی دهند. با این حال ، افرادی که مکمل های ویتامین C را به طور منظم مصرف می کنند . ممکن است هنگام سرماخوردگی کمی کوتاه تر یا علائم تا حدی ملایم تری داشته باشند. استفاده از مکمل های ویتامین سی پس از شروع علائم سرماخوردگی مفید به نظر نمی رسد.

آیا ویتامین C می تواند مضر باشد؟

مصرف بیش از حد می تواند باعث اسهال ، حالت تهوع و گرفتگی معده شود. در افراد مبتلا به بیماری به نام هموکروماتوز که باعث ذخیره بیش از حد آهن در بدن می شود. دوزهای بالای ویتامین C اسید اسکوربیک می تواند بار اضافی آهن را بدتر کرده و به بافت های بدن آسیب برساند.

محدودیت های بالایی روزانه ویتامین سی شامل دریافت از همه منابع – غذا ، نوشیدنی ها و مکمل ها – است . در زیر فهرست شده است:

مرحله زندگی        محدودیت بالا


 • تولد تا 12 ماهگی مشخص نشده است


 • کودکان 1 تا 3 سال        400 میلی گرم


 • کودکان 4 تا 8 سال        650 میلی گرم


 • کودکان 9 تا 13 سال      1200 میلی گرم


 • نوجوانان 14-18 ساله     1800 میلی گرم


 • بزرگسالان                    2000 میلی گرم

ویتامین C و تغذیه سالم

طبق دستورالعمل های رژیم فدرال برای آمریکایی ها ، مردم باید بیشتر مواد مغذی خود را از غذا و نوشیدنی ها دریافت کنند. غذاها حاوی ویتامین ها ، مواد معدنی ، فیبر غذایی و سایر اجزای مفید برای سلامتی هستند. در برخی موارد ، غذاهای غنی شده و مکمل های غذایی زمانی مفید هستند. که نیاز به یک یا چند ماده مغذی برآورده نشود .(به عنوان مثال ، در مراحل خاص زندگی مانند بارداری).

 

برای اطلاع از محصولات مراقبت پوست و مو فروشگاه مولی کالا به روی اینستاگرام کلیک نمایید.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *